هفته دوم آذر - شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
راسخان در دانش کسانی اند که دست نیکیو زبان راست و دل صاف و عفّت شکم و فرج دارند . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» برنامه ریزی منابع سازمانی

برنامه ریزی منابع سازمانی

1-مقدمه :
با کوتاه شدن دوره عمر محصولات ، سازمانها قادر نخواهند بود در این محیط رقابتی و همراه با تغییرات شدید در فناوری ، منابع زیادی را برای تولید محصولات جدید صرف نمایند و به عبارتی باید به فکر استفاده بهینه از منابع باشند . بر همین اساس و در جهت استفاده بهینه از منابع سازمان ، مشکل اصلی مدیران کمبود اطلاعات راجع به منابع سازمان نیست بلکه مسئله اصلی همان چگونگی استفاده از حجم زیاد اطلاعات در سازمان می باشد . با استفاده از فناوری اطلاعات سازمانها قادرند وظایف مختلف طراحی ، تولید و خدمات پس از فروش را به طور جداگانه و در نقاط مختلف دنیا انجام دهند و در هر زمان اطلاعات لازم و مورد نیاز خود را بصورت Online دریافت کنند .برای پیاده سازی چنین مکانیزمی استفاده از سیستمهای یکپارچه که قادر باشد تمامی واحدهای سازمان از قبیل مالی، تولید ، انبار ، اداری ، عملیات و... را تحت کنترل داشته باشد ضروری بنظرمیرسد . به چنین سیستمی که بعنوان یکی از فرآورده هاو کاربردهای فناوری اطلاعات در سازمانها به شمار میرود و وظیفه برنامه ریزی منابع سازمانی را برعهده دارد سیستم ERP[1] (برنامه ریزی منابع سازمان ) گفته می شود . این سیستم از یک بانک اطلاعاتی واحد تشکیل شده و همه بخشهای سازمان از اطلاعات واحد موجود در این بانک اطلاعات به طور مشترک استفاده میکنند .منظور از یکپارچگی در این نرم افزارها استفاده اشتراکی دو یا تعداد بیشتری از برنامه های کاربردی موجود دراین سیستمها از اطلاعات یکسان می باشد و کاربران سیستمها این اطلاعات یکسان را همواره و در همه این برنامه ها مشاهده و مورد استفاده قرار می دهند .

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » محمدحسین ( چهارشنبه 86/9/14 :: ساعت 3:0 عصر )


»» برنامه‌ریزی نیروی انسانی:3

فرآیند برنامه‌ریزی نیروی انسانی:

برنامه‌ریزی نیروی انسانی شامل دو اصل عمده است.

1-     توجه به نیازمندیهای نیروی انسانی یک سازمان و برآورد آن

2-      توجه به منابع و ذخائر نیروی انسانی و چگونگی استفاده از آن.

از این‌رو کار عمده برنامه‌ریزی نیروی انسانی مطالعه این دو عامل عمده به صورت کمی و کیفی و پیشنهاد خط‌مشی‌ها و ضوابطی است که بتواند جای خالی نیازمند‌یها را با منابعی که در اختیار دارد پر نماید. به طور کلی برنامه‌ریزی نیروی انسانی در سطح کلان معمولاً شامل پیش‌بینی نیروی انسانی موردنیاز ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار مطابق با هدف‌های توسعه است. فرآیند برنامه‌ریزی نیروی انسانی موردنیاز در سطح کلان بطور خلاصه شامل مراحل زیر است:

1- پیش‌بینی سطح و الگوی فعالیت اقتصادی در مقاطع زمانی آینده است (هدف‌های رشد) تخمین تقاضا برای نیروی انسانی با صلاحیت در بلندمدت در سطح وزارتخانه‌ها و برحسب نیازهای کلان اقتصادی انجام می‌شود.
2-
تدوین هدف‌ها برای مشاغلی است که برنامه‌ریزی برای آنها مناسب تشخیص داده می‌شود.
3-
تبدیل هدف‌ها به نیازهای شغلی برآورد تعداد افرادی که در هر طبقه شغلی برای تحقق ستانده‌های برنامه‌ریزی شده لازم خواهند بود این ارقام معمولاً از پیش‌بینی‌های کلان اقتصادی استخراج می‌شود.
4-
تبدیل نیازهای شغلی به نیازمندیهای مختلف نیروی انسانی واجد شرایط.

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » محمدحسین ( سه شنبه 86/9/13 :: ساعت 3:0 عصر )


»» عوامل پیشرفت از زبان حضرت آیت الله خامنه ای