مطالعه روشمند در فصل تابستان فرصت‏هاى تازه‏اى براى مطالعه و تفکر - شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آنکه در خردسالی بپرسد، در بزرگسالی پاسخ دهد . [امام علی علیه السلام]
شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» مطالعه روشمند در فصل تابستان فرصت‏هاى تازه‏اى براى مطالعه و تفکر

مطالعه روشمند

در فصل تابستان فرصت‏هاى تازه‏اى براى مطالعه و تفکر مهیا مى‏شود و همزمان با گشایش اوقات فراغت، در دستان پرنشاط و پرانرژى جوانان کتاب و نشریه جاى تازه‏اى باز مى‏کند . به قول آدریل جانسون، مطالعه خواه مفید و خواه مضر یکى از موضوعات بسیار وسیع براى فعالیت است . درس‏هایى که مى‏توان از آن آموخت هیچ گاه پایان نمى‏پذیرد و به عبارتى همیشه مى‏توان چیزى راجع به آن گفت .

از این رهگذر گلگشت این شماره قصد دارد از دریاى بى‏انتهاى مطالعه نکاتى نغز و آموزنده به خوانندگان کتابخوان پرسمان هدیه کند و چند نکته کلیدى و مشکل گشا را ارمغان تعطیلات تابستانى جوانان سازد.

مطالعه و کتابخوانى کارى بسیار حساس و مهم است . جانسون در کتاب «هنر کتاب خواندن‏» مى‏گوید: «کتب مى‏توانند در شمار دوستان ما در آیند . ما مى‏توانیم به جست و جوى آن‏ها برویم تا ما را به خودمان بشناسانند . اما این توانایى را نیز دارند که در ما تاثیر کنند و درهاى زندگى را به روى ما بگشایند یا ببندند . مى‏توانند ما را در پناه خود گیرند یا از میان بردارند . از ما پشتیبانى کنند یا منکوبمان سازند . کتاب‏ها چون زبانند که بهترین و در عین حال بدترین چیزها است‏» .

 

8 نکته در ارزش مطالعه:

1 . حضرت رسول اکرم (ص) مى‏فرماید: یک ساعت تفکر از شصت‏سال عبادت برتر است .

2 . کاردیل مى‏گوید: آنچه را مى‏توان بعد از بیست‏سال تجربه آموخت، مطالعه صحیح در یک ساعت‏به ما مى‏آموزد .

3 . دکتر مانفرد وسپل در کتاب «چگونه فرزندم را به مطالعه علاقه‏مند کنم؟» به نکته بسیار زیبایى در ارزش مطالعه اشاره مى‏کند . یادگیرى، آموزش، رشد و تکامل شخصیت‏حتى در جوامع مدرن، با خواندن و نوشتن مرتبط است . در سده‏هاى اخیر که وسائل صوتى - تصویرى پیشرفته و وسائل الکترونیکى مانند کامپیوتر و امکاناتى چون اینترنت و . . . یک حرکت دسته جمعى را براى قبضه نمودن جهان آغاز کردند، برخى از متخصصان، خبر از پایان دوره کتاب و کتابخوانى دادند . اما چه در مورد بزرگسالان و چه در مورد کودکان، با وجود افزایش توجه به وسایل ارتباط جمعى مذکور، میزان مطالعه عمومى کاهش نیافته است . این نکته بسیار قابل تاملى است .

4 . بارباراکینگ مى‏گوید: نباید مطالعه روزانه را ترک کنیم; زیرا بدین وسیله مى‏توانیم از میان ازدحام شتاب آلود زندگى روزمره، لحظه‏اى آرامش به دست آوریم .

5 . شکسپیر: کتاب بزرگ‏ترین اختراع بشر است .

6 . ریچارد استیل: مطالعه همان اثرى را در وجود آدمى مى‏گذارد که ورزش در بدن انسان ایجاد مى‏کند .

7 . مونتسکیو: مطالعه کتاب یعنى تبدیل ساعات سلامت‏بار به ساعات لذتبخش .

8 . همو مى‏گوید: کتاب عمر دوباره است که مى‏توان با مقدارى پول تجربه تمام عمر بزرگ‏ترین عقلاى عالم را تصرف کرد .

 

9 نکته در مکان مطالعه:

دکتر فیل ریس در کتاب «500 نکته درباره مطالعه‏» و دکتر عین الله خادمى در کتاب «مطالعه روشمند» آورده‏اند:

1 . برخى افراد ترجیح مى‏دهند در سکوت مطالعه کنند و برخى در سروصدا . بعضى صندلى راحتى را مى‏پسندند و بعضى دراز کشیدن یا نشستن رسمى را . اصلا وسواس به خرج ندهید و در هر حالتى که راحت‏تر هستید مطالعه خود را آغاز کنید .

2 . اگر مکان مطالعه شما کمى آشفته و به هم ریخته است مرتب کردن آن را به نیم ساعت پس از مطالعه موکول کنید; چرا که در این صورت در حین مرتب کردن اتاق به مطالبى که مطالعه کرده‏اید فکر خواهید کرد و زمان مفیدى را از دست نخواهید داد .

3 . گاهى اوقات از مکان‏هاى استثنایى و هیجان‏انگیز استفاده کنید تا مطلبى که مطالعه مى‏کنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود; مثلا در یک شب بارانى با یک چتر و یک چراغ قوه زیر باران روید و مطلب را مطالعه کنید و یا در یک مکان تاریخى و قدیمى به تفکر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید .

4 . اگر امکان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مکانى که انتخاب مى‏کنید هماهنگى و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره‏ورى شما کمک بسیار مى‏کند . این هماهنگى همچنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز مى‏شود .

5 . قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصیت عمده و ایده‏آل براى مکان مطالعه در ذهن خود لیست کنید تا راحت‏تر بتوانید آن را بیابید .

6 . در مکان مطالعه شما راهى براى خیره شدن به دور دست وجود داشته باشد; چرا که توقف در مطالعه و چشم دوختن به بى‏نهایت در افزایش کارآیى مطالعه بسیار سودمند است . حداقل گاه گاهى به سقف اتاق خیره شوید!

7 . هیچ‏گاه مطالعه خود را به حضور در مکان خاصى مشروط نکنید; زیرا در این صورت بهانه‏اى مى‏یابید که در سایر مکان‏ها از مطالعه بگریزید . به یاد داشته باشید که در حقیقت «مکان مطالعه جایى است که شما هستید» .

8 . دقت کنید میزان نور، دماى محیط، فرم صندلى و سایر شرایط در مکان مطالعه شما به گونه‏اى نباشد که شما را خواب آلوده کند .

9 . تهویه خوب و هواى پراکسیژن در مکان مطالعه شرطى حیاتى است .

 

10 نکته در روش مطالعه:

1 . به قول آدریل جانسون، خوب کتاب خواندن را نمى‏توان از خواص مادرزادى دانست . براى قرائت، بدون شک پرورش خاصى لازم است .

2 . بهترین روش کتابخوانى در مجموع روشى است که خواننده در این کار بتواند زیبایى‏هاى چیزى را که مى‏خواند دریابد و به هنگام لزوم معایب آن‏ها را بفهمد و این البته از راه پرورش و ممارست‏حاصل مى‏گردد .

3 . در م