تکنیک های نوین مطالعه و رشد و ارتقای درسی می¬پرسند: برای آن که ر - شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانش را بجویید و آن را با بردباری و آرامش بیارایید [امام صادق علیه السلام]
شیوه های نوین مطالعه، راه‌های پیشرفت و موانع پیشرفت
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» تکنیک های نوین مطالعه و رشد و ارتقای درسی می¬پرسند: برای آن که ر

تکنیک های نوین مطالعه و رشد و ارتقای درسی

می¬پرسند: برای آن که رشد و ارتقای درسی و علمی داشته باشیم و در تحصیل موفق گردیم، چه کنیم؟ معلوم است که باید بتوانید درس¬هایتان را خوب یاد بگیرید. اما یادگیری (این که چگونه بهتر و بیشتر یاد بگیریم) برای خودش اسرار، فوت و فن، راه و روش و شیوه دارد. بحث ما پیرامون همین اسرار است. لازم به ذکر است که مطالب زیر قبلاً برای گروه¬هایی از دانش¬آموزان دبیرستانی در قالب پنج جلسه بیان گردید که طبق گفته بعضی از شرکت¬کنندگان، در مواردی تا دو نمره در معدل درسی آن¬ها بهبود حاصل گردید. شما هم می¬توانید امتحان کنید. در این جا آن¬چه که به شما کمک می¬کند تا هر چه بهتر و بیشتر یاد بگیرید و در تحصیل موفق باشید در سه بخش استمداد از نیروهای معنوی، به کارگیری روش¬ها و نکات پایانی تنظیم شده است.

 

بخش اول: استمداد از نیروهای معنوی

 

فصل اول- هدفمندی

اولین راز موفقیت در تحصیل ارتقای انگیزه¬هاست. انگیزه و نیت یک چیز باطنی و غیر مرئی است ولی بالاترین اثر را روی نتیجه بر جا می¬گذارد.

برای توضیح مطلب از شما می¬پرسم: شما برای چه درس می¬خوانید؟ اصلاً در خودتان نگاه کنید و ببینید واقعاً چقدر دوست دارید درس بخوانید؟ آیا میزان علاقه شما به درس و علم زیاد است یا کم؟

در این باره باید بگویم دانش¬آموزان و دانشجویان از نظر نیت چند گروه هستند: شما ببینید جزء کدام گروه هستید؟ آن وقت اگر لازم باشد می¬توانید با عوض کردن نیت و هدفتان به گروه بالاتری منتقل شوید و در نتیجه موفقیت بیشتری در درس به دست بیاورید.

گروه اول- کور و بی¬هدف و مجبور: کسی که نمی¬داند برای چه باید درس بخواند. اگر هم درس می¬خواند شاید برای این درس می¬خواند که به اجبار به او گفته شده باید درس بخوانی. اگر واقعاً زور و فشار خانواده و مدیر و معلم نباشد او درس نخواهد خواند. او مثل ماهی لیز است. درست مثل یک زندانی که برای او اعمال شاقه بریده¬اند و اگر یک لحظه نگهبان سرش را برگرداند، او از کار طفره می¬رود. درس و تحصیل برای او ارزش چندانی ندارد.

گروه دوم- به دنبال پول و شغل: دانش¬آموزی که به خاطر آینده شغلی درس می¬خواند؛ یعنی فهمیده که اگر درس نخواند در آینده در جامعه ارزشی نخواهند داشت و ممکن است شغل مناسب با حقوق مکفی گیرش نیاید. چنین شخصی دنبال کسب مدرک دیپلم یا مدارک دانشگاهی است، به اندازه¬ای که کار بهتری گیرش بیاید. او درس می¬خواند تا خرش از پل بگذرد. او هیچ وقت از درس خواندن لذت نمی¬برد؛ بلکه فقط زحمت درس خواندن را تحمل می¬کند تا به آسایش فردی و اجتماعی در آینده برسد. حتی بعضی از شاگردان ممتاز جزء این گروهند.

گروه سوم- به خاطر وظیفه: دانش¬آموزی که درس خواندن را وظیفه اجتماعی و خانوادگی خود می¬داند؛ وظیفه¬ای که اشخاص دلسوز مثل پدر، مادر، معلم و جامعه، برای او در نظر گرفته¬اند و به عهده¬اش گذاشته¬اند. این جا اگر دانش¬آموز آدم وظیفه¬شناسی باشد جزء درس¬خوان¬ها قرار می¬گیرد چون معتقد است هر کس باید وظیفه¬اش را انجام دهد، او نیز باید وظیفه¬اش را باید انجام دهد؛ هر چند خشک و بی¬روح باشد. بیشترین شاگردان ممتاز در این گروه قرار می¬گیرند.

گروه چهارم- به خاطر کسب افتخار: کسی که به دنبال کسب افتخار و جلب توجه دیگران است و به این خاطر درس می¬خواند که می¬خواهد شاگرد خوب یا ممتاز باشد و جزء نفرات برتر قرار گیرد و بالاخره یک سر و گردن از دیگران بالاتر باشد. او در یک رقابت منفی دیگران را رقیب خود می¬بیند و به هر قیمتی می-خواهد آن¬ها را به زیر بکشد و خودش آن جایگاه را به دست بیاورد. غرور و تکبر و حسد نشانه اوست.

گروه پنجم- علم به خاطر علم: کسی که حس کنجکاوی بالایی دارد و از علم، دانایی و آموختن لذت می¬برد. او عاشق دانستن است و می¬خواهد آن قدر درس بخواند که خودش کشفیات داشته باشد، از مرزهای علم بگذرد و مجهولات بشر را کم کند.

گروه ششم- علم به خاطر خدمت: کسی که به خاطر هدف مقدس خدمت به کشور و ملتش بلکه خدمت به دنیا و همه انسان¬ها درس می¬خواند. و دلش می¬خواهد هر چه ممکن است بیشتر و بهتر بدانند تا بتواند در آینده خدمت کند، و زندگی مردم را بهبود بدهد. با شور و شوق درس می¬خواند تا بتواند به هدف مقدسش برسد.

گروه هفتم- علم برای خدا: کسی که معتقد است خدای متعال انسان را برای دانستن خلق فرموده. او ارزش زندگی انسانی را در تحصیل علم و دانایی می¬بیند و جهل و نادانی را بدترین دشمن انسان می¬داند. نزد چنین شخصی تحصیل علم یک امر الهی است و هدف اصلی¬اش به دست آوردن رضایت خالق هستی است. این بالاترین نیتی است که انسان می¬تواند به آن برسد. البته این هم برای خود مراتبی دارد و برترین درجه¬اش مربوط به پیامبران و امامان معصوم: به ویژه امام زمان 4 می¬باشد و ما در این جا از بیان آنها صرف نظر می¬کنیم.

 

چنین شخصی چند نشانه دارد:

1. او خدای متعال را منبع همه علوم می¬داند:«اَلْعِلْمُ نورٌ یَقْذِفُهُ اللهُ فِی قَلْبٍ سَلیمٍ مَنْ یَشاءُ»؛[441] دانش نوری است که خدای متعال در جان¬های پاکی که بخواهد قرار می¬دهد.

2. او تحصیل علم را یک وظیفه شرعی می¬داند که خدای متعال بر عهده انسان گذاشته است، چنان که در حدیث آمده است:«طَلَبُ الْعِلْمِ فَریضَیٌ عَلی" کُلِّ مُسْلِمٍ وَ مُسْلِمَیٍ»؛ به دنبال علم و دانش رفتن بر هر مرد و زن مسلمانی واجب است.

3. او عاشق خداست و چون عاشق خداست برای انسان¬های دیگر بلکه برای همه مخلوقات خدا ارزش قایل است و خود را خدمتگزار عالم هستی می-بیند.

توجه مهم 1: گاهی شما می¬توانید یک کار انجام دهید ولی چندین